تبلیغات
منتظران ظهور - انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی و زمینه سازی برای ظهور
منتظران ظهور

دیدگاه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری درباره حکومت زمینه ساز ظهور

امام خمینی(ره) : ما با خواست خدا دست تجاوز و ستم همه ستمگران را در کشورهای اسلامی می‎شکنیم و با صدور انقلابمان، که در حقیقت صدور اسلام راستین و بیان احکام محمدی است به سیطره و ظلم جهانخواران خاتمه می‎دهیم و به یاری خدا راه را برای ظهور منجی و مصلح کل و امامت مطلقه حق،‌امام زمان (عج) هموار می‎کنیم.
در بسیاری از آیات و روایات داریم که در آخر الزمان اهل حق و اهل باطل به سرحد خود می‎رسند و در نهایت قیام منجی ـ علیه السّلام ـ تکمیل کننده آخرین حلقه مبارزات بین اهل حق و اهل باطل خواهند بود و عامل پیروزی نهایی اهل حق بر باطل خواهند بود.

همانطور که بر هیچکس پوشیده نیست بعد از رنسانس یک انحطاط شدید، در مباحث اخلاقی و مذهبی در عالم خصوصاً در غرب پیش آمد که روز به روز بر شدت آن افزوده می‎شود و امروزه هم فساد و ظلم به انواع و اقسام گوناگون در عالم واقع می‎شود که عبارت است از همان شدت گرفتن قدرت و توان اهل باطل در باطل بودنشان. اما از طرف دیگر در جبهه حق تا قبل از سال 1357 هجری شمسی تحول خاص و قوی شبیه انقلاب کبیر فرانسه رخ نداد تا بتوان تقویت و نیرو گرفتن جبهه اهل حق را هم مشاهده کرد. اگر چه یک سری مقدمات از سال 1342 تا 1357 در حال وقوع بودند و هنوز نتیجه اصلی و چشمگیر که بتواند عالم را متوجه خود کند وجود نداشت تا اینکه در 22 بهمن 1357 این حادثه واقع شد و تحول بسیار بزرگ و اساسی در جبهه اهل حق هم صورت گرفت و آن عبارت بود از انقلاب عظیم اسلامی به رهبری حضرت امام (ره) در ایران، که باعث شکل گیری یک نظام و حکومت اسلامی در ایران شد که در حقیقت تنها مدعی حق و مخالف سرسخت جبهه قوی اهل باطل شد و در مورد این ایستادگی در برابر جبهه باطل و ظلم و فساد رهبر بزرگ این انقلاب و نظام مقدس می‎فرماید: ما با خواست خدا دست تجاوز و ستم همه ستمگران را در کشورهای اسلامی می‎شکنیم و با صدور انقلابمان، که در حقیقت صدور اسلام راستین و بیان احکام محمدی است به سیطره و ظلم جهانخواران خاتمه می‎دهیم و به یاری خدا راه را برای ظهور منجی و مصلح کل و امامت مطلقه حق،‌امام زمان (عج) هموار می‎کنیم.
 

که در حقیقت باید گفت که بعد از وقوع این انقلاب تقابل واقعی بین حق و باطل صورت پذیرفت چرا که تا قبل از آن حریف جدی برای اهل باطل وجود نداشت و این انقلاب و نظام توانست که یک حریف جدی و قدر برای اهل باطل باشد که در مقابل ظلم و زورگویی‎های آنها بایستد و حتی پا را فراتر گذاشته و مدعی قدرت و حکومت جهانی و گسترش عدل و برچیده شدن ظلم و فساد در همه عالم شود که در این باره حضرت امام (ره) می‎فرماید: مسئولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچمداری حضرت حجت (عج) است و... [1]
و در جای دیگری می‎فرماید:

من به صراحت اعلام می‎کنم که جمهوری اسلامی با تمام وجود برای احیای هویت اسلامی مسلمانان در سراسر جهان سرمایه‎گذاری می‎کند و دلیلی هم ندارد که مسلمانان جهان را به پیروی از اصول تصاحب قدرت در جهان دعوت نکند و جلوی جاه طلبی و فزون طلبی صاحبان قدرت، پول و فریب را نگیرد.
و این موضعگیری قوی و ایستادگی در برابر اهل باطل، آنها را بر آن داشت که به هر نحو و ترتیبی که شده از زمان تأسیس این نظام به طرق مختلف مانند ترور، جنگ، تحریم اقتصادی و تهاجم فرهنگی و امروزه هم بحثهایی مثل حقوق بشر وانرژی هسته‎ای در مقابل این نظام ایستاده و آن را نابود یا استحاله کنند رهبر معظم انقلاب در این باره می‎فرماید:

اعتقاد من این است: آنقدر که اروپا و آمریکا به مسئله انرژی هسته‎ای تظاهر می‎کنند و وانمود می‎کنند نگران این قضیه هستند، نگران نیستند، خودشان هم می‎دانند که ما به دنبال سلاح هسته‎ای نیستیم و... مسئله مشغول کردن نظام اسلامی است، یکی از اهداف عمده اینها این است که نظام اسلامی را مشغول کنند،‌ذهن مدیران، مسؤلان و... را منحرف و غافل کنند،‌این مسئله حل بشود، باز مسئله دیگری درست خواهد شد.
بیانات معظم له در دیدار مسئولان نظام 6/8/84.

حال که اهمیت این انقلاب بزرگ در عالم که به عنوان یک مخالف سرسخت ظلم و فساد در جبهه اهل حق آشکار شد می‎توان گفت که از مهم‎ترین سیاستگذاری‎هایمان در عصر غیبت و آخر الزمان نسبت به پدیده ظهور تقویت آرمانها و اهداف این نظام و گسترش و حفظ آن است تا همچنان که اهل باطل روز به روز در بطلان خود قوی‎تر می‎شوند اهل حق هم به رهبری این انقلاب بزرگ که در شرق بوجود آمده است که در حدیثی نبوی به آن اشاره شده:

ـ یخرج الناس من المشرق فیوطئون للمهدی

مردمی از مشرق زمین به پا می‎خیزند و زمینه را برای برپایی حکومت مهدی آماده می‎سازند روز به روز تقویت و گسترش پیدا کند که عبارت از تشکیل تمدن بین المللی اسلامی که رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام (83) به آن اشاره فرمودند:

ـ ما یک انقلاب اسلامی داشتیم، بعد نظام اسلامی تشکیل دادیم، مرحله بعد تشکیل دولت اسلامی است، مرحله‌بعد تشکیل کشور اسلامی، مرحله‌ بعد تشکیل تمدن بین المللی اسلامی است،‌ما امروزه در مرحله دولت اسلامی و کشور اسلامی قرار داریم...

بنابراین بایستی که اگر این نظام در طی این مدت دچار آفت یا آسیبی شده آنها را برطرف کنیم و همچنین برای تحقق آرمانهای آن در دو بعد داخلی و خارجی اقدام کرد.

از جمله آفتهایی که نظام دچار آن شده مانند:

1. تفرقه و اختلافات در بین خودیها و جناحهای معتقد به انقلاب و بین شیعه و سنی که در این بارهبنیانگذار کبیر انقلاب می‎فرماید:
آنچه این جانب را نگران می‎سازد آن است که ملت ما چون لشکر فاتحی است که پس از فتح مغرور شود و از داخل رو به پوسیدگی و تشتت گذارد؛ و حریف ما چون لشکر شکست خورده‎ای است که با حساب و توطئه مشغول به انسجام و بسیج قواست... من از تمام قشرهای مذهبی و ملی و اسلام دوست و ملت و کشور خواه اکیداً و با تواضع می‎خواهم که به انسجام قبل از پیروزی برگردند. [2]

2. دومین آفت در بین حوزه‎های علمیه و روحانیت مانند: خروج از زی طلبگی و ساده زیستی، عمل نکردن به علم و گفتار خود،‌یک بعدی نگریستن به اسلام، نفوذ در حوزه‎ها و خارج شدن فقه از مسیر خود که در مورد این آفت هم حضرت امام (ره) می‎فرمایند:
من از این دو جهت نگران هستم. یک جهتی که قبلاً عرض کردم که زی طلبگی در بین ما ضعیف بشود یا از بین برود. یک جهت دیگر هم این که مبادا خدای نخواسته اختلاف پیدا شود که هر دو اینها از باب اینکه شما در جایی واقع شده‎اید که مردم به شما توجه دارند و شما ارشاد می‎خواهید بکنید مردم را،‌مبادا یک وقتی به واسطه خارج شدن ماها از زی طلبگی مردم را از ما منصرف کنند و انصراف از روحانیت منتهی می‎شود به انصراف از اسلام. [3]

3. آفت سوم که نظام از آن ضربه دیده است در حوزه مسئولین و مدیران نظام مانند: اشتغال به کارهای غیر ضروری و غافل شدن از حل مشکلات مردم، خروج از ساده زیستی و گرایش به اشرافیگری، خود رایی و خارج از مقررات عمل کردن،‌سستی در پیاده کردن احکام و مقررات اسلام که در همین مورد هم حضرت امام (ره) می‎فرمایند:
اگر بخواهید بی‎خوف و هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع کنید و ابرقدرتان و سلاحهای پیشرفته انان و شیاطین و توطئه آنان در روح شما اثر نگذارد و شما را از میدان به در نکند خود را به ساده زیستن عادت دهید و از تعلق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهیزید مردان بزرگ که خدمتهای بزرگ برای ملتهای خود کرده‎اند اکثراً ساده زیست و بی علاقه به زخارف دنیا بوده‎اند. [4]

بعد از رفع این آفتها که بصورت سلبی معمولاً صورت می‎گیرد در بعد ایجابی باید در دو حوزه داخل و خارج از کشور اقداماتی صورت گیرد یا تقویت شوند.
در داخل کشور از ناحیه‌مسئولین بایستی در سه رویکرد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی اقداماتی در جهت تقویت نظام و زمینه سازی برای ظهور صورت گیرد.

الف) بعد فرهنگی: فرهنگ در اصل هویت ملتها را تشکیل می‎دهد و آنها را از وابستگی نجات می‎دهد و استقلال به ارمغان می‎آورد به فرموده مقام معظم رهبری:
فرهنگ مایه اصلی هویت ملتهاست فرهنگ ملت است که می‎تواند آن ملت را پیشرفته، عزیز، توانا، عالم و فناور،‌نوآور و دارای آبروی جهانی کند اگر فرهنگ در کشوری دچار انحطاط شد و یک کشور هویت فرهنگی خودش را از دست داد حتی پیشرفتهایی که دیگران به آن کشور تزریق کنند نخواهد توانست آن کشور را از جایگاه شایسته‎ای در مجموعه بشریت برخوردار کند و منافع آن ملت را حفظ کند. 28/2/83 (در جمع کارکنان صدا و سیما)
فرهنگ مستقل به حدی اهمیت دارد که حضرت امام (ره) اسلامی شدن دانشگاه‎ها را داشتن فرهنگ مستقل می‎دانند و حتی در جایی می‎فرمایند:
ما از حصر اقتصادی نمی‎ترسیم، ما از دخالت نظامی نمی‎ترسیم، آن چیزی که ما را می‎ترساند وابستگی فرهنگی است. 1/2/59

تقویت بنیه فرهنگ اسلامی و غنی خودمان هم توسط نهادهای مختلف چون وزارت فرهنگ و ارشاد و تبلیغات اسلامی و صدا و سیماست که از اهمیت ویژه‎ای برخوردارند و وظیفه ترویج این فرهنگ در سطح داخل و خارج از کشور بر عهده‌آنها می‎باشد حتی در بحث خارج از کشور وزارت امور خارجه هم بایستی نهادهایی در سفارتخانه‎های ایران در سایر کشورها داشته باشد و بتواند با جدیدترین و بهترین روشها فرهنگ غنی و حق اسلامی را ترویج دهد. در مورد صدا و سیما رهبر معظم انقلاب می‎فرمایند: حالا این فرهنگ در دست شما کارکنان صدا و سیماست.

.. امروز مهم‎ترین ابزار جنگ بین قدرتها در دنیا رسانه است و حتی قدرتهای بزرگ هم با رسانه دارند کار می‎کنند امروز تأثیر رسانه‎ها و تلویزیونها و هنرها و این شبکه‎های عظیم اطلاع رسانی اینترنتی از سلاح و موشک و بمب اتم بیشتر است، امروز دنیا، یک چنین دنیایی است روز به روز هم دارند این میدان را گسترش می‎دهند... من به شما عرض کنم که جهت گیری اساسی صدا و سیما باید درست در نقطه مقابل همان جهت گیری‎ای باشد که آنها دارند آنها می‎خواهند فرهنگ ملت را از گرایش به ایمان، ارزشها و گرایش به اصول اسلامی و استقلال هویت ملی برگردانند شما باید درست نقطه مقابل این کار را مورد اهتمام خودتان قرار دهید... [5]

از جمله تلاشهای جبهه اهل باطل در بحث فرهنگ و رسانه تیره و مبهم جلوه دادن افق مقابل چشم نسل جوان می‎باشد که این در اکثر فیلم‎های ساخته شده توسط آنها وجود دارد، نهادهای فرهنگی چون صدا و سیما باید بتوانند به گونه‎ای در برنامه‎ریزیهایشان جهت گیری کنند که همراه با تقویت فرهنگ اصیل اسلامی و نشان دادن حقیقت فرهنگ غربی و اهل باطل امید به آینده و تصویر روشن و شفاف از افقهای پیش روی مردم نسبت به تاریخ و از همه مهمتر بحث ظهور و قیام منجی با انواع روشهای موجود و کارامد. از دیگر نهادهای مهم فرهنگی: نهادهای آموزشی مثل دبیرستان و دانشگاه است که بسیار مهم هستند در ترویج فرهنگ غنی اسلامی و تقویت آن که مورد تأکید فراوان هم بنیانگذار نظام و هم رهبر معظم بوده است.
ب ـ در بعد دوم در بحث اقتصاد: نظامی که داعیه دار حکومت جهانی می‎باشد و دارای فرهنگ قوی و آرمانی بلند دارد باید که از لحاظ اقتصادی هم مستقل باشد به احدی وابسته نباشد و برای پیشبرد اهداف فرهنگی خود هم در بحث فرهنگ اصیل اسلامی و هم در بحث آماده سازی برای ظهور نیاز به پشتیبانی اقتصادی می‎باشد، همانطوری که اهل باطل یکی از اساسی ترین حوزه‎هایی که روی آن تأکید داشته‎اند و با آن توانسته‎اند فرهنگ باطل و غلط خود را با رنگ و لعاب جذابی ارائه دهند بحث اقتصاد است (رجوع شود به پروتکلهای صهیونیزم) و متأسفانه هم امروزه نبض اقتصادی جهان را در دست گرفته است و هر کس که با آنها مخالفت کند با همین اهرم قوی با او به مقابله برمی‎خیزند که یا او را به کلی محو کنند و یا منصرف کنند از مقابله با آنها که از جمله همین تحریم اقتصادی شورای امنیت و یا صندوق بین المللی پول که در دست آنهاست.

بنابراین وظیفه مسئولان مملکتی این است که در بحث اقتصادی به حدی از استقلال برسند که تحت تأثیر این اهرم فشار اهل باطل در پیشبرد اهداف عالیه فرهنگی و زمینه سازی ظهور قرار نگیرند که بلکه بتوانند برای خود در جامعه بین المللی نیرو جمع کرده و از کشورهای اسلامی ضعیف حمایت کنند در مقابل ظلم و ستم جبهه باطل.

ولی مهم این جا این است که بتوانیم از اقتصاد سالم اسلامی استفاده کنیم و به استقلال برسیم نه این که دقیقاً از شیوه‎های اقتصاد ربوی که اصلاً در دین ما و فرهنگ ما از آن نهی شده استفاده کنیم که بر عکس روز به روز به آنها بدهکارتر شویم و به خاطر این بدهی هایمان از مواضعمان کوتاه بیاییم.
و از طرفی هم وقتی اقتصاد قوی شد و وضعیت معیشتی مردم هم بهتر شد امید مردم هم به نظام بیشتر شده و پشتیبانی آنها از نظام و مسئولین خیلی بهتر می‎تواند در پیشبرد اهداف نظام مؤثر باشد.
حضرت امام (ره) در جایی می‎فرمایند:
من امیدوارم که... . این مملکت به پیش برود و احکام اسلام در او جاری بشود و رفاه همه‌ مسلمانها و همه کسانی که در کشور اسلامی سکونت دارند حاصل بشود. [6]

و در مورد استقلال اقتصادی هم حضرت امام بیان می‎فرمایند:
ما باز دست‎مان را دراز کنیم پیش آمریکا بگوییم گندم بده،‌یا پیش انگلستان بگوییم، چه بده؟!
من متأسفم واقعاً و همه متأسفند که ما باید احتیاج داشته باشیم به دشمن‎های خودمان ما باید خودکفا باشیم. [7]

ج ـ در بعد سیاسی:‌این یکی از مهم‎ترین ابعاد نظام اسلامی است که می‎تواند هم باعث حفظ نظام و هم تقویت آن شود و در عصر غیبت می‎توان با موضعگیری صحیح در این بعد زمینه سازی برای ظهور انجام داد بدین منظور در برنامه ریزیهایمان در عرصه سیاست بایستی اصول و قواعد زیر را رعایت کنیم:

1. قاعده نفی سبیل:‌ طبق آیه 141 سوره نساء (لن یجعل الله الکافرین علی المؤمنین سبیلا: خداوند برای کافران راه سلطه و نفوذ علیه مسلمانان قرار نداده است.)
این قاعده به معنای نفی سلطه اجانب و عدم جواز مداخله آنان می‎باشد مثل: عدم پذیرش تحت الحمایگی، عدم اتکال به قدرتهای بزرگ و نفی سازش با قدرتهای فاسد و سلطه جو می‎باشد حضرت امام در این باره می‎فرماید:

ما به حسب دستور اسلام نه ظالم هستیم و نه مظلوم، نه می‎توانیم زیر بار ظلم برویم و نه خود ظلم کنیم.[8]
2. اصل دعوت: ‌در مفهوم دعوت یا تبلیغ دو نظر هست: عدّه‎ای به نقش ترویج دعوت به این صورت که سایر کشورها به شیوه آمر و مأمور به پذیرش اسلام فراخوانده می‎شوند و نظر دیگر به نقش تبیینی دعوت به این نحو که افکار و آرای اسلام را در معرض افکار عمومی بین المللی قرار می‎دهیم تا به رویکردهای مملکت اسلامی پی ببرند در این مورد حضرت امام به قاعده تدرّج اعتقاد دارند یعنی ابتدا به تبیین اعتقادات و سپس به ترویج آن اهتمام می‎شود. در این باره حضرت امام می‎فرمایند: ما می‎خواهیم با دعوت، اسلام را به همه جا صادر کنیم نه با سرنیزه.[9]

3. اصل تولی و تبری: ‌این دو در فروع دین اسلام هم آمده است که بایستی نسبت به دوستان خدا دوست بود و نسبت به دشمنان او دشمن بود که همان جبهه اهل باطل می‎باشند در حالی که دوستان خدا عبارتند از جبهه حق و همین سیاست هم در زیارت عاشورای امام حسین ـ علیه السّلام ـ انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم آمده است که یکی از اساسی ترین سیاست‎های شیعه می‎باشد،‌در عرصه‌سیاست این اصل در سه وجه:
3 ـ 1: روابط برادرانه با کشورهای اسلامی که در حقیقت همان تقویت جبهه اهل حق می‎باشد،‌است حضرت امام (ره) در این باره می‎فرماید: ما دست برادری به تمام ملتهای اسلامی می‎دهیم و از تمام آنان برای رسیدن به هدف‎های اسلامی استمداد می‎کنیم[10].

3 ـ 2: روابط دوستانه با کشورهای کافر غیر دشمن: ما حتی ادعای حمایت از نوع بشر حتی غیر مسلمانی که نسبت به او ظلم می‎شود را هم داریم تا اینکه این روابط زمینه ساز حکومتی عادلانه در کشورهای مستضعف گردد. حضرت امام (ره) در این باره می‎فرمایند:
همان مردمی که تصمیم دارند با صدور پیام انقلاب اسلامی‎شان نه تنها کشورهای اسلامی که مستضعفان جهان را به اسلام عزیز و حکومت عدل اسلامی آشنا سازند. [11]

3 ـ 3: روابط خصمانه با کشورهای کافر دشمن: که همان تبری است و مقابله حقیقی در مقابل جبهه باطل می‎باشد حضرت امام (ره) در این مورد می‎فرماید:
تا قطع تمام وابستگیها به تمام ابرقدرتهای شرق و غرب،‌مبارزات آشتی ناپذیرانه ملت علیه مستکبرین ادامه دارد. (همان ج 11، ص 265).

4. ایجاد وحدت بین مسلمین:‌برای اینکه این جبهه اهل حق هر چه قوی تر باشند باید که بین مسلمانان اتحاد بوجود بیاوریم و آنها را علیه دشمنانمان متحد کنیم و از جمله مسائلی هست که رهبر معظم انقلاب درباره آن می‎فرماید: اما امروز در میان دردهای گوناگون مسلمانها، آنچه بزرگتر از همه و ام الامراض دیگر دردهاست تفرقه مسلمانهاست.[12]

چرا که یکی از اساسی‎ترین سیاست‎های جبهه باطل ایجاد اختلاف بین مسلمانان و غافل کردن آنها از همدیگر است تا بتواند به راحتی در برابر هر یک از آنها جداگانه ایستاده و مبارزه کرده و آنها را از عالم اسلام جدا کنند مثل مصیبتی که در ماجرای کشور اندلس پیش آمد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 12:56 ب.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good.

I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you aren't already ;)
Cheers!
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:54 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am attempting to find
things to improve my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!
چهارشنبه 21 تیر 1396 02:45 ب.ظ
Because the admin of this web site is working, no question very shortly it will
be renowned, due to its quality contents.
دوشنبه 28 فروردین 1396 06:37 ق.ظ
Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible
post.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 03:48 ب.ظ
I simply could not depart your site before suggesting that I extremely enjoyed the standard
information an individual supply to your visitors?
Is going to be back incessantly in order to check up on new posts
دوشنبه 14 فروردین 1396 06:02 ب.ظ
Hello, just wanted to tell you, I loved this blog post.
It was practical. Keep on posting!
پنجشنبه 10 فروردین 1396 11:51 ب.ظ
Article writing is also a fun, if you know afterward you can write
or else it is complicated to write.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : Iman
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
http://up.sirtapiyaz.ir/uploads/1404629421571.gif